Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

16 października – rewolucja ducha

Dzisiaj, 16 października, mija 31. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Wiele inicjatyw lokalnych, uroczystości Dnia Papieskiego – to zaledwie niewielki procent wydarzeń, które nawiązują do historycznej dla Polaków daty. Z tej okazji szerzej opisujemy inicjatywy, które Centrum Myśli Jana Pawła II podjęło w tym czasie: warsztaty dla młodzieży, autorskie seminaria dla studentów, publikacja książki Tomasza Terlikowskiego czy koncert Totus Tuus. O wymowie daty 16 października pisze Angelika Metzger. Zapraszamy do lektury!


16 października 1978 roku. Trudno było wówczas przewidzieć, że oto stajemy się wszyscy świadkami wydarzenia epokowego, rewolucji, która poruszy Kościół i świat. Rewolucja ma to do siebie, że wywraca zaistniały porządek rzeczy, stwarzając nowy i unosi za sobą. Może wydawać się to określeniem nieco przesadnym, niemniej dziś, mając komfort wiedzy na temat tego, co wydarzyło się przez 24 lata pontyfikatu Jana Pawła II, możemy zaryzykować i nazwać ten czas swoistą rewolucją sumień. – pisze Angelika Metzger. Całość tekstu znajduje się w załączeniu, poniżej.

Koncert Totus Tuus
Bazylika Archikatedralna w Warszawie oraz Centrum Myśli Jana Pawła II zapraszają na koncert Totus Tuus z okazji 31. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II, 16 października 2009 r. o godz. 20.00 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie. Więcej o koncercie!

Książka Tomasza P. Terlikowskiego „Rzeczpospolita papieska”
„Rzeczpospolita papieska” to pierwszy tom serii „Projekt Polska”, przedstawiającej nauczanie Jana Pawła II o Polsce do Polaków, w kontekście historycznym, politologicznym, filozoficznym i teologicznym. Tematyka książki obejmuje sprawy znane, niejednokrotnie dyskutowane i funkcjonujące w powszechnej świadomości, a jednak odbierane powierzchownie, „zakopane pod tonami cukru z papieskich kremówek”. Więcej o serii i książce!

Seminaria dla studentów – Logos zaangażowany
W przyszłym roku Polska będzie miejscem rocznicowych obchodów dwóch kluczowych dla historii XX wieku wydarzeń związanych z totalitaryzmami: 70. rocznicy założenia przez nazistów obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz 30. rocznicy powstania „Solidarności”. W związku z tym jako motyw przewodni obu seminariów, prowadzonych przez red. Marka Zająca i dr. Michała Łuczeskiego, proponujemy temat „Jan Paweł II a totalitaryzm”. Więcej o seminariach!

Warsztaty dla licealistów – Otwórz się na dobre
„Otwórz się na dobre” to warsztaty, które zachęcają młodzież, aby podzieliła się swoimi pomysłami. Dzięki nim wspólnie z uczestnikami warsztatów nakręcimy się na dobre – wymyślimy projekty mające na celu niesienie pomocy osobom potrzebującym. Więcej o warsztatach!

 

Opublikowano 15.10.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.