Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

16 października – rewolucja ducha

Dzisiaj, 16 października, mija 31. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Wiele inicjatyw lokalnych, uroczystości Dnia Papieskiego – to zaledwie niewielki procent wydarzeń, które nawiązują do historycznej dla Polaków daty. Z tej okazji szerzej opisujemy inicjatywy, które Centrum Myśli Jana Pawła II podjęło w tym czasie: warsztaty dla młodzieży, autorskie seminaria dla studentów, publikacja książki Tomasza Terlikowskiego czy koncert Totus Tuus. O wymowie daty 16 października pisze Angelika Metzger. Zapraszamy do lektury!


16 października 1978 roku. Trudno było wówczas przewidzieć, że oto stajemy się wszyscy świadkami wydarzenia epokowego, rewolucji, która poruszy Kościół i świat. Rewolucja ma to do siebie, że wywraca zaistniały porządek rzeczy, stwarzając nowy i unosi za sobą. Może wydawać się to określeniem nieco przesadnym, niemniej dziś, mając komfort wiedzy na temat tego, co wydarzyło się przez 24 lata pontyfikatu Jana Pawła II, możemy zaryzykować i nazwać ten czas swoistą rewolucją sumień. – pisze Angelika Metzger. Całość tekstu znajduje się w załączeniu, poniżej.

Koncert Totus Tuus
Bazylika Archikatedralna w Warszawie oraz Centrum Myśli Jana Pawła II zapraszają na koncert Totus Tuus z okazji 31. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II, 16 października 2009 r. o godz. 20.00 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie. Więcej o koncercie!

Książka Tomasza P. Terlikowskiego „Rzeczpospolita papieska”
„Rzeczpospolita papieska” to pierwszy tom serii „Projekt Polska”, przedstawiającej nauczanie Jana Pawła II o Polsce do Polaków, w kontekście historycznym, politologicznym, filozoficznym i teologicznym. Tematyka książki obejmuje sprawy znane, niejednokrotnie dyskutowane i funkcjonujące w powszechnej świadomości, a jednak odbierane powierzchownie, „zakopane pod tonami cukru z papieskich kremówek”. Więcej o serii i książce!

Seminaria dla studentów – Logos zaangażowany
W przyszłym roku Polska będzie miejscem rocznicowych obchodów dwóch kluczowych dla historii XX wieku wydarzeń związanych z totalitaryzmami: 70. rocznicy założenia przez nazistów obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz 30. rocznicy powstania „Solidarności”. W związku z tym jako motyw przewodni obu seminariów, prowadzonych przez red. Marka Zająca i dr. Michała Łuczeskiego, proponujemy temat „Jan Paweł II a totalitaryzm”. Więcej o seminariach!

Warsztaty dla licealistów – Otwórz się na dobre
„Otwórz się na dobre” to warsztaty, które zachęcają młodzież, aby podzieliła się swoimi pomysłami. Dzięki nim wspólnie z uczestnikami warsztatów nakręcimy się na dobre – wymyślimy projekty mające na celu niesienie pomocy osobom potrzebującym. Więcej o warsztatach!

 

Opublikowano 15.10.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.