Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Warszawa leży na Skarpie!

W niedzielę, 26 maja 2013 roku, od godziny 9.00 aż do zmierzchu, ponad 30 instytucji leżących na Skarpie będzie organizować w stolicy największą miejską majówkę – „Majówkę na Skarpie 2013”. Centrum także zaangażowało się w to wydarzenie. 

Każda z instytucji zaproponuje wyjątkowe wydarzenia wpisujące się w jedną z pięciu ścieżek tematycznych: sportu i rekreacji, przyrody, historii, muzyki lub sztuk wizualnych. Niektóre instytucje przygotowały pikniki, inne spacery, kolejne zachęcają do udziału w warsztatach, kiermaszach lub grach. Jednocześnie wszystkie otworzą się tego dnia za darmo dla zwiedzających.
 
Majówka jest skierowana do wszystkich mieszkańców Warszawy: młodzieży, seniorów, całych rodzin… Służy promowaniu aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz zachęca do kontaktu z kulturą. Majówka odbędzie się w parkach i instytucjach położnych na szlaku Skarpy Warszawskiej, na jej 8-kilometrowym odcinku od Żoliborza (Park Żeromskiego) aż po Mokotów (Królikarnia).
 
Organizujemy Majówkę na Skarpie, ponieważ chcemy ożywić Skarpę Warszawską i wydobyć jej ukryty potencjał! Marzy nam się szlak Skarpy pełen ludzi, przyjazny dla każdego, ale też bogaty w kulturalne wydarzenia. Wierzymy, że prawdziwej przemiany na Skarpie może dokonać oddolna, obywatelska inicjatywa lokalnych instytucji i społeczności, jaką jest Warszawska Droga Kultury na Skarpie – mówi inicjator projektu, architekt Artur Jerzy Filip.
 
Pytanie o to jakiej chcemy Warszawy nie może być oddzielone od pytania o to, jakimi chcemy być ludźmi, jakiego rodzaju stosunków społecznych poszukujemy, jakie relacje z przyrodą sobie cenimy, jakiego stylu życia pragniemy, i jakie wartości estetyczne pielęgnujemy, dodaje Paulina Jędrzejewska, prezeska koordynującej „Majówkę na Skarpie” Fundacji Culture Shock. 
 
26 maja ponad 30 partnerskich instytucji dokona transformacji życia Warszawy. Zapraszamy Warszawiaków na Skarpę!
 
Wydarzenie kulturalne, jakiego jeszcze nie było!
 
To już druga edycja Majówki na Skarpie. Wśród atrakcji między innymi: wystawy, warsztaty, pikniki tematyczne, gry miejskie, spektakle teatralne, rajd rowerowy masy krytycznej, kiermasz kostiumów i rekwizytów teatralnych, kiermasz roślin, projekcje filmowe, koncerty plenerowe, recitale, spacery tematyczne z przewodnikami, wykłady, spotkania autorskie, gry zespołowe, widowisko wodne, akcje artystyczne i pikniki.
 
Szczegółowe informacje i mapa wydarzeń: www.drogakultury.waw.pl
 
 
 
Organizatorem „Majówki na Skarpie” jest „Warszawska Droga Kultury na Skarpie” – obywatelska, partnerska i nieformalna inicjatywa instytucji leżących na szlaku Skarpy poczuwających się do bycia jej gospodarzami. Wszyscy uczestnicy projektu wspólnie planują kolejne działania wykorzystując synergię i siłę, jaką daje uczestnictwo w projekcie. Skarpę otaczamy troską i bierzemy za nią odpowiedzialność. 
 
„Majówka na Skarpie” jest finansowana ze środków m.st. Warszawy. Sponsorem wydarzenia jest Dom Developement S.A. Koordynatorem wydarzenia jest Fundacja Culture Shock.
 
 

Opublikowano 22.05.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online
Rekrutacja
Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych – mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II