Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

15.08 – Dzień Wojska Polskiego

 

15.08 – Dzień Wojska Polskiego
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Od 1923 roku Święto Żołnierza obchodzono 15 sierpnia w rocznicę bitwy warszawskiej w 1920 roku. Do daty tej powrócono po okresie PRL-u i od 1992 roku obchodzimy Święto Wojska Polskiego.



+ Dzisiaj kończymy dzień, wielką uroczystość kościelną: Wniebowzięcie Matki Bożej. Równocześnie dzień, który jest dla nas, Polaków, pamięcią zwycięstwa: Cudu nad Wisłą.
  Wśród wszystkich miejsc, które dane mi było nawiedzić w Polsce w czerwcu, w szczególny sposób zapadł mi w serce Radzymin. To miejsce, gdzie się rozegrała bitwa decydująca w wojnie z bolszewikami; jednej — jak powiedziałem — z najważniejszych wojen w dziejach Europy.
  Ciągle wracam na to miejsce. W tym roku się urodziłem. Zawsze myślę, co by było, gdyby nie było tego Radzymina, tego Cudu nad Wisłą. Jest głęboko to wydarzenie, ten dzień wpisany w moją historię osobistą, w historię nas wszystkich. Wy jesteście młodsi, ale wasze życie znajduje się na przedłużeniu tamtego dwudziestego roku, tamtego Cudu nad Wisłą, tamtego Radzymina.
  Cieszę się, żeśmy mogli w taki sposób zakończyć tę uroczystość maryjną i to zarazem wielkie wspomnienie z dziejów narodu. (Słowa wygłoszone podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pałacu Apostolskim w Castel Gandolfo, 15 VIII 1999)

+ Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć o Bitwie Warszawskiej, jaka miała miejsce w tej okolicy w miesiącu sierpniu 1920 roku. Mogę spotkać jeszcze dzisiaj niektórych bohaterów tej historycznej bitwy o naszą i waszą wolność. Naszą i Europy. Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane „Cudem nad Wisłą”. To zwycięstwo było poprzedzone żarliwą modlitwą narodową. Episkopat Polski zebrany na Jasnej Górze poświęcił cały naród Najświętszemu Sercu Jezusa i oddał go pod opiekę Maryi Królowej Polski. Myśl nasza kieruje się dzisiaj ku tym wszystkim, którzy pod Radzyminem i w wielu innych miejscach tej historycznej bitwy oddali swoje życie, broniąc Ojczyzny i jej zagrożonej wolności. (…)
   Nie mógłbym stąd odjechać nie wspominając jeszcze jednego ważnego szczegółu. Wielu Polaków przybywa do Rzymu, niektórzy odwiedzają też Castel Gandolfo. Kiedy znajdą się w kaplicy domowej tej rezydencji Papieża, o dziwo spotkają się tam z freskami na ścianach bocznej kaplicy upamiętniającymi dwa wydarzenia z dziejów naszych, polskich. Pierwszy, to obrona Jasnej Góry, a drugi to „Cud nad Wisłą”. (…) Jak to się stało, jak do tego doszło? Otóż te malowidła kazał w kaplicy w Castel Gandolfo wymalować papież Pius XI, który podczas bitwy warszawskiej, w 1920 roku był nuncjuszem apostolskim w Warszawie. To jego decyzja, jego inicjatywa sprawiła, że Papież Polak zastał tam, w tej kaplicy, dzieje swojego narodu. A w szczególności wydarzenia tak bardzo mi bliskie, bo — jak już powiedziałem w Radzyminie — właśnie wtedy, w 1920 roku, gdy bolszewicy szli na Warszawę, wtedy się urodziłem (…) W każdym razie wiem, że wobec tych, którzy polegli w bitwie o Warszawę, w „Cudzie nad Wisłą”, zaciągnąłem szczególny dług wdzięczności. (Homilia w czasie liturgii słowa odprawianej przed katedrą św. Floriana, Warszawa, 13 VI 1999)



Czy wiesz? Ojciec Papieża – Karol Wojtyła senior w wieku 21 lat został powołany do wojska austriackiego. Kolejno służył w Wadowicach, we Lwowie, Krakowie i ponownie w Wadowicach. W czasie pierwszej wojny światowej dostał się pod ostrzał artyleryjski Rosjan. Za odwagę i wyjątkową subordynację dostał austriacki Żelazny Krzyż Zasługi z Wieńcem. Zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do nowo utworzonej armii polskiej i w randze porucznika został wcielony do Dwunastego Pułku Piechoty w Wadowicach.



Warto przeczytać:

Paweł Zuchniewicz
Wspólne dziedzictwo. Jan Paweł II o historii Polski
Muzeum Historii Polski, 2007

Wydana przez Muzeum Historii Polski książka, to próba ukazania dziejów Polski w ujęciu Jana Pawła II. Znajduje się w niej ponad sto dwadzieścia cytatów z wypowiedzi Papieża – Polaka o ojczystej historii. Zostały one wybrane przez Pawła Zuchniewicza i usystematyzowane w trzech głównych częściach: I. Jan Paweł II o ojczystej historii – ogólne wypowiedzi Papieża na temat dziejów jego ojczyzny; II. Czasy – wypowiedzi o poszczególnych wydarzeniach z przeszłości (od początków państwowości po wejście Polski do Unii Europejskiej); III. Ludzie – wypowiedzi o wybitnych Polakach. W publikacji znajduje się prawie pięćdziesiąt zdjęć ilustrujących pielgrzymki Papieża do Polski w kontekście konkretnych cytatów.

ks. prof. Andrzej Zwoliński
Jan Paweł II o dziejach Polski
Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, 2004

Jan Paweł II mówi o najważniejszych wydarzeniach z dziejów Polski: od Chrztu Polski w 966 do narodzin III Rzeczypospolitej w 1989 roku. Niepowtarzalne ujęcie historii Polski – dla każdego, kto chciałby lepiej zrozumieć sens naszych dziejów.

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.