Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

15.08 – Dzień Wojska Polskiego

 

15.08 – Dzień Wojska Polskiego
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Od 1923 roku Święto Żołnierza obchodzono 15 sierpnia w rocznicę bitwy warszawskiej w 1920 roku. Do daty tej powrócono po okresie PRL-u i od 1992 roku obchodzimy Święto Wojska Polskiego.+ Dzisiaj kończymy dzień, wielką uroczystość kościelną: Wniebowzięcie Matki Bożej. Równocześnie dzień, który jest dla nas, Polaków, pamięcią zwycięstwa: Cudu nad Wisłą.
  Wśród wszystkich miejsc, które dane mi było nawiedzić w Polsce w czerwcu, w szczególny sposób zapadł mi w serce Radzymin. To miejsce, gdzie się rozegrała bitwa decydująca w wojnie z bolszewikami; jednej — jak powiedziałem — z najważniejszych wojen w dziejach Europy.
  Ciągle wracam na to miejsce. W tym roku się urodziłem. Zawsze myślę, co by było, gdyby nie było tego Radzymina, tego Cudu nad Wisłą. Jest głęboko to wydarzenie, ten dzień wpisany w moją historię osobistą, w historię nas wszystkich. Wy jesteście młodsi, ale wasze życie znajduje się na przedłużeniu tamtego dwudziestego roku, tamtego Cudu nad Wisłą, tamtego Radzymina.
  Cieszę się, żeśmy mogli w taki sposób zakończyć tę uroczystość maryjną i to zarazem wielkie wspomnienie z dziejów narodu. (Słowa wygłoszone podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pałacu Apostolskim w Castel Gandolfo, 15 VIII 1999)

+ Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć o Bitwie Warszawskiej, jaka miała miejsce w tej okolicy w miesiącu sierpniu 1920 roku. Mogę spotkać jeszcze dzisiaj niektórych bohaterów tej historycznej bitwy o naszą i waszą wolność. Naszą i Europy. Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane „Cudem nad Wisłą”. To zwycięstwo było poprzedzone żarliwą modlitwą narodową. Episkopat Polski zebrany na Jasnej Górze poświęcił cały naród Najświętszemu Sercu Jezusa i oddał go pod opiekę Maryi Królowej Polski. Myśl nasza kieruje się dzisiaj ku tym wszystkim, którzy pod Radzyminem i w wielu innych miejscach tej historycznej bitwy oddali swoje życie, broniąc Ojczyzny i jej zagrożonej wolności. (…)
   Nie mógłbym stąd odjechać nie wspominając jeszcze jednego ważnego szczegółu. Wielu Polaków przybywa do Rzymu, niektórzy odwiedzają też Castel Gandolfo. Kiedy znajdą się w kaplicy domowej tej rezydencji Papieża, o dziwo spotkają się tam z freskami na ścianach bocznej kaplicy upamiętniającymi dwa wydarzenia z dziejów naszych, polskich. Pierwszy, to obrona Jasnej Góry, a drugi to „Cud nad Wisłą”. (…) Jak to się stało, jak do tego doszło? Otóż te malowidła kazał w kaplicy w Castel Gandolfo wymalować papież Pius XI, który podczas bitwy warszawskiej, w 1920 roku był nuncjuszem apostolskim w Warszawie. To jego decyzja, jego inicjatywa sprawiła, że Papież Polak zastał tam, w tej kaplicy, dzieje swojego narodu. A w szczególności wydarzenia tak bardzo mi bliskie, bo — jak już powiedziałem w Radzyminie — właśnie wtedy, w 1920 roku, gdy bolszewicy szli na Warszawę, wtedy się urodziłem (…) W każdym razie wiem, że wobec tych, którzy polegli w bitwie o Warszawę, w „Cudzie nad Wisłą”, zaciągnąłem szczególny dług wdzięczności. (Homilia w czasie liturgii słowa odprawianej przed katedrą św. Floriana, Warszawa, 13 VI 1999)Czy wiesz? Ojciec Papieża – Karol Wojtyła senior w wieku 21 lat został powołany do wojska austriackiego. Kolejno służył w Wadowicach, we Lwowie, Krakowie i ponownie w Wadowicach. W czasie pierwszej wojny światowej dostał się pod ostrzał artyleryjski Rosjan. Za odwagę i wyjątkową subordynację dostał austriacki Żelazny Krzyż Zasługi z Wieńcem. Zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do nowo utworzonej armii polskiej i w randze porucznika został wcielony do Dwunastego Pułku Piechoty w Wadowicach.Warto przeczytać:

Paweł Zuchniewicz
Wspólne dziedzictwo. Jan Paweł II o historii Polski
Muzeum Historii Polski, 2007

Wydana przez Muzeum Historii Polski książka, to próba ukazania dziejów Polski w ujęciu Jana Pawła II. Znajduje się w niej ponad sto dwadzieścia cytatów z wypowiedzi Papieża – Polaka o ojczystej historii. Zostały one wybrane przez Pawła Zuchniewicza i usystematyzowane w trzech głównych częściach: I. Jan Paweł II o ojczystej historii – ogólne wypowiedzi Papieża na temat dziejów jego ojczyzny; II. Czasy – wypowiedzi o poszczególnych wydarzeniach z przeszłości (od początków państwowości po wejście Polski do Unii Europejskiej); III. Ludzie – wypowiedzi o wybitnych Polakach. W publikacji znajduje się prawie pięćdziesiąt zdjęć ilustrujących pielgrzymki Papieża do Polski w kontekście konkretnych cytatów.

ks. prof. Andrzej Zwoliński
Jan Paweł II o dziejach Polski
Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, 2004

Jan Paweł II mówi o najważniejszych wydarzeniach z dziejów Polski: od Chrztu Polski w 966 do narodzin III Rzeczypospolitej w 1989 roku. Niepowtarzalne ujęcie historii Polski – dla każdego, kto chciałby lepiej zrozumieć sens naszych dziejów.

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

31 maja
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.