Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

15.05 – Międzynarodowy Dzień Rodziny

 
Międzynarodowy Rok Rodziny obchodzony w 1994 roku uświadomił znaczenie rodziny dla rozwoju gospodarczego i społecznego. Jego kontynuacją jest poniekąd obchodzony co roku 15 maja jest Międzynarodowy Dzień Rodziny, proklamowany w 1996 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Jan Paweł II od 1994 r. regularnie organizował Światowe Spotkania Rodzin. Odbywały się one co 3 lata: w Rzymie (1994, 2000), w Rio de Janeiro (1977) i w Manilii (2003). Ostatnie – już bez Jana Pawła, a z Benedyktem XVI – odbyło się w 2005 r. w Walencji.Jan Paweł II o rodzinie:
+ Adhortacja apostolska Familiaris consortio – o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym (1981).
+ List do rodzin Gratissimam sane (1994)

Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem. A jeśli w tym przyjściu na świat oraz we wchodzeniu w świat człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży na całym życiu. Tak więc Kościół ogarnia swą macierzyńską troską wszystkich, którzy znajdują się w takich sytuacjach, ponieważ dobrze wie, że rodzina spełnia funkcję podstawową. Wie on ponadto, iż człowiek wychodzi z rodziny, aby z kolei w nowej rodzinie urzeczywistnić swe życiowe powołanie. Ale nawet kiedy wybiera życie w samotności — to i tutaj rodzina pozostaje wciąż jak gdyby jego egzystencjalnym horyzontem jako ta podstawowa wspólnota, na której opiera się całe życie społeczne człowieka w różnych wymiarach aż do najrozleglejszych. Czyż nie mówimy również o „rodzinie ludzkiej”, mając na myśli wszystkich na świecie żyjących ludzi? (List do rodzin Gratissimam sane)

Czy wiesz? Kościół szczególną troską otacza rodzimy w Święto Świętej Rodziny ¬ – przypada ono w ostatnią niedzielę roku po Bożym Narodzeniu, a gdy takiej nie ma, uroczystość wypada 31 grudnia

Skromny dom w Nazarecie to dla każdego wierzącego, a szczególnie dla rodzin chrześcijańskich prawdziwa szkoła Ewangelii. Podziwiamy tu urzeczywistnienie się zamysłu Boga, by uczynić z rodziny zwartą wspólnotę życia i miłości; tutaj uczymy się, że każda chrześcijańska komórka rodzinna ma być małym «Kościołem domowym», w którym jaśnieją cnoty ewangeliczne. Skupienie i modlitwa, wzajemne zrozumienie i szacunek, osobista dyscyplina i wspólna asceza, duch ofiary, praca i solidarność — to typowe cechy Rodziny Nazaretańskiej, które czynią z niej wzór każdego naszego ogniska domowego. (Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański, 30 XII 2001)

Jan Paweł II
List do Rodzin. List do Dzieci


Edycja Św. Pawła 2006

Są to niezwykle serdeczne i wyjątkowe listy, które Papież skierował do rodzin i do dzieci w czasie Roku Rodziny (1994). Jak mówi sam Ojciec Święty, listy te stanowią dogodną okazję, aby zapukać do drzwi wszystkich domów, aby się z wszystkimi spotkać i przekazać szczególne pozdrowienie.

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

31 maja
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.