14 lutego rozpoczyna się IX edycja festiwalu Nowe Epifanie

Król – to temat, wokół którego skupiają się wszystkie wydarzenia tegorocznej
9. edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Organizator wydarzenia – Centrum Myśli Jana Pawła II  – zaprasza na interdyscyplinarny, wielkopostny festiwal, który potrwa od 14 lutego do 25 marca.

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

W ramach Festiwalu zachęcamy artystów oraz widzów do odkrywania postaci króla.
W kontekście Wielkiego Postu najważniejszym z króli jest Jezus Chrystus. Jego panowanie opiera się na paradoksach i wprowadza nowy ład. Otwiera to pole do rozmowy zarówno
na temat władzy, związanych z nią przymiotów, jak też służby i ofiary.

Główne hasło tegorocznej edycji interpretujemy również jako opowieść o władzy świeckiej – niemal cała tradycja teatru od Ajschylosa, przez Szekspira, do twórców współczesnych, podejmuje temat praw i obowiązków władcy. Podczas Festiwalu będzie można dostrzec to
w sztukach nawiązujących do rozmowy Jezusa z Piłatem takich jak „Piłat i Król” Bartosza Żurowskiego czy „Jestem” – spektaklu przygotowanego przez twórców projektu „Biblia Audio Superprodukcja” pod kierownictwem Krzysztofa Czeczota. Temat ten zaistnieje również
w reżyserowanym przez Łukasza Kosa spektaklu „Król–Duch” opartym na poemacie J. Słowackiego, w którym autor opisuje wizję ducha wcielającego się we władców Polski i Rusi.

Ale Festiwal to nie tylko teatr. Jak co roku znaczące miejsce w programie mają wydarzenia muzyczne, których kuratorami są Łukasz Kozak i Sonia Wronkowska. Warto zwrócić uwagę na dwa koncerty, podczas których usłyszmy słynny belgijski zespół Graindelavoix: „Ciemne Jutrznie” i „Nieszpory cypryjskie”. Interesująco zapowiada się także wieczór z „Psałterzem polskim” – swoją interpretację zaproponują Adam Strug i Monodia Polska oraz Maria Erdman.

Tradycją  Nowych Epifanii stały się spotkania kulinarne Moniki Kuci. W tym roku zapraszamy na ucztę „Bieda król”, podczas której wspólnie z zaproszonymi szefami kuchni i artystami zasiądziemy do kolacji przygotowanej z niedocenianych na co dzień w kuchni składników.

Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II:  Festiwal Nowe Epifanie to zaproszenie do budowania kultury. A kultura tworzy się w napięciu między głębią a nowością.
Jan Paweł II swój „List do artystów” skierował „do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych epifanii piękna”. Na Festiwalu chcemy poszukiwać epifanii, czyli powracać do objawienia, do źródeł naszej kultury, ale chcemy też poszukiwać nowości – nowych, a często ryzykownych form. Wierzymy bowiem, że w tym napięciu tworzy się piękno.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny na: www.noweepifanie.pl

Aktualności: www.facebook.com/noweepifanie

 

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek który w sposób bogaty, twórczy i różnorodny przybliża nauczanie papieża-Polaka. W ramach swoich działań podejmuje aktywny dialog ze światem artystycznym w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Współpracuje ze środowiskiem naukowym i opiniotwórczym, budując w ten sposób papieski think-tank. Kształtuje liderów, w których zaszczepia ideę solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne i drugiego człowieka.

 

Festiwal Nowe Epifanie organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal otrzymał patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018.

Cykl koncertów odbywa się pod patronatem Jego Eminencji Ks. Kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego.

Partnerzy – Polskie Radio Program 2, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Teatr Polski im.
A. Szyfmana w Warszawie, Teatr Lalka, Zamek Królewski w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, STUDIO teatrgaleria, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Nowy Teatr, Fundacja Nowych Działań, Centrala, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Kino Iluzjon,  Narodowe Archiwum Cyfrowe, Biblioteka Narodowa, Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Wydział Artes Liberales UW, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Polona, Fundacja Sto Pociech, Narodowe Centrum Kultury.

Partnerzy wspierający – PZU, Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., PKN ORLEN S.A.

Patroni medialni – Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, Teatralia.com.pl, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrdlawas.pl, Aleteia.org, Cojestgrane24.pl, Empik.

Opublikowano 10.04.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W ramach „Weekendu Seniora z Kulturą” oraz projektu „Warszawa – miasto religii” zapraszamy 6 października na spacer „Grzybów i Muranów nie tylko żydowski”.
Październik z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów, spotkań Pod Wspólnym Dachem, koncertu i debat.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Alicja Borkowska z Fundacji Strefa Wolnosłowa.
Projekt „Pod Wspólnym Dachem” to seans filmowy, warsztaty międzykulturowe i wspólny stół w Górze Kalwarii i Podkowie Leśnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.