Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

12.08 – Międzynarodowy Dzień Młodzieży

 

12.08 – Międzynarodowy Dzień Młodzieży

Zgromadzenie Ogólne ONZ 17 grudnia 1999 roku zaakceptowało wniosek o proklamowanie Międzynarodowego Dnia Młodzieży. Jan Paweł II „ustanowił” Dzień Młodzieży 14 lat wcześniej: z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży 31 marca 1985 roku na Placu św. Piotra w Rzymie w Niedzielę Palmową obyło się spotkanie młodych. Ojciec Święty napisał wówczas list apostolski do młodych całego świata i ogłosił ustanowienie Światowych Dni Młodzieży.+ Młodość to nie tylko pewien okres życia ludzkiego, odpowiadający określonej liczbie lat, ale to jest zarazem czas dany każdemu człowiekowi i równocześnie zadany mu przez Opatrzność. W tym czasie szuka on odpowiedzi na podstawowe pytania, jak młodzieniec z Ewangelii; szuka nie tylko sensu życia, ale szuka konkretnego projektu, wedle którego to swoje życie ma zacząć budować. I to właśnie jest najistotniejszy rys młodości. (Przekroczyć próg nadziei)

+ Już pierwszego dnia mojego pontyfikatu powiedziałem, że młodzież jest nadzieją Kościoła; powtarzam to zawsze i przy każdej okazji. (…) Jestem przekonany, że Kościół Rzymu, podobnie jak każdy inny Kościół na świecie, musi być budowany wysiłkiem młodych. Oni są pokoleniem, które zawiera już w sobie przyszłość. Przyszłość buduje się za pośrednictwem ludzi młodych. (Rozmowa z młodzieżą, 1984 r.)

Czy wiesz? Pierwsze spotkanie młodzieży miało miejsce w Rzymie w 1985 r., następne odbyły się w Buenos Aires (1987), Santiago de Compostella (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997), Rzymie (2000), Toronto (2002) i Kolonii (2005).

W 2000 r. – podczas XV ŚDM w Rzymie – spotkała się młodzież ze 160 krajów świata, a w Kolonii podczas XX ŚDM – 193. Na to ostatnie spotkanie Jan Paweł II przygotował Orędzie na XX ŚDM, ale w Kolonii z młodzieżą spotkał się Jego następca na Stolicy Piotrowej – papież Benedykt XVI.

Warto przeczytać:

Jan Paweł II
Młodzież nadzieją Kościoła
PAX, 2006

Tom zawiera wszystkie Orędzia Ojca Świętego Jana Pawła II na Światowe Dni Młodzieży, List apostolski do Młodych z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży, Orędzie na Światowy Dzień Pokoju obchodzony w Międzynarodowym Roku Młodzieży Młodzi i pokój idą razem oraz inne dokumenty związane z obchodami Światowych Dni Młodzieży.

Jan Paweł II
Dialogi z młodzieżą. Przemówienia, rozważania, homilie 1979 – 2004
Gdański Dom Wydawniczy, Wydawnictwo DJ, 2005

Książka zawiera przemówienia, rozważania i homilie Jana Pawła II skierowane do młodzieży, w większości polskiej, w latach 1979-2004.

🙂 W październiku 1979 roku Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Młodzi ludzie podarowali mu wtedy parę dżinsów i T-shirt, on zaś zaczął skandować i wznosić okrzyki jak na rockowym koncercie, a swój nietypowy występ podsumował słowami: "co za charyzmatyczna chwila".

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online