Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

12.08 – Międzynarodowy Dzień Młodzieży

 

12.08 – Międzynarodowy Dzień Młodzieży

Zgromadzenie Ogólne ONZ 17 grudnia 1999 roku zaakceptowało wniosek o proklamowanie Międzynarodowego Dnia Młodzieży. Jan Paweł II „ustanowił” Dzień Młodzieży 14 lat wcześniej: z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży 31 marca 1985 roku na Placu św. Piotra w Rzymie w Niedzielę Palmową obyło się spotkanie młodych. Ojciec Święty napisał wówczas list apostolski do młodych całego świata i ogłosił ustanowienie Światowych Dni Młodzieży.+ Młodość to nie tylko pewien okres życia ludzkiego, odpowiadający określonej liczbie lat, ale to jest zarazem czas dany każdemu człowiekowi i równocześnie zadany mu przez Opatrzność. W tym czasie szuka on odpowiedzi na podstawowe pytania, jak młodzieniec z Ewangelii; szuka nie tylko sensu życia, ale szuka konkretnego projektu, wedle którego to swoje życie ma zacząć budować. I to właśnie jest najistotniejszy rys młodości. (Przekroczyć próg nadziei)

+ Już pierwszego dnia mojego pontyfikatu powiedziałem, że młodzież jest nadzieją Kościoła; powtarzam to zawsze i przy każdej okazji. (…) Jestem przekonany, że Kościół Rzymu, podobnie jak każdy inny Kościół na świecie, musi być budowany wysiłkiem młodych. Oni są pokoleniem, które zawiera już w sobie przyszłość. Przyszłość buduje się za pośrednictwem ludzi młodych. (Rozmowa z młodzieżą, 1984 r.)

Czy wiesz? Pierwsze spotkanie młodzieży miało miejsce w Rzymie w 1985 r., następne odbyły się w Buenos Aires (1987), Santiago de Compostella (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997), Rzymie (2000), Toronto (2002) i Kolonii (2005).

W 2000 r. – podczas XV ŚDM w Rzymie – spotkała się młodzież ze 160 krajów świata, a w Kolonii podczas XX ŚDM – 193. Na to ostatnie spotkanie Jan Paweł II przygotował Orędzie na XX ŚDM, ale w Kolonii z młodzieżą spotkał się Jego następca na Stolicy Piotrowej – papież Benedykt XVI.

Warto przeczytać:

Jan Paweł II
Młodzież nadzieją Kościoła
PAX, 2006

Tom zawiera wszystkie Orędzia Ojca Świętego Jana Pawła II na Światowe Dni Młodzieży, List apostolski do Młodych z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży, Orędzie na Światowy Dzień Pokoju obchodzony w Międzynarodowym Roku Młodzieży Młodzi i pokój idą razem oraz inne dokumenty związane z obchodami Światowych Dni Młodzieży.

Jan Paweł II
Dialogi z młodzieżą. Przemówienia, rozważania, homilie 1979 – 2004
Gdański Dom Wydawniczy, Wydawnictwo DJ, 2005

Książka zawiera przemówienia, rozważania i homilie Jana Pawła II skierowane do młodzieży, w większości polskiej, w latach 1979-2004.

🙂 W październiku 1979 roku Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Młodzi ludzie podarowali mu wtedy parę dżinsów i T-shirt, on zaś zaczął skandować i wznosić okrzyki jak na rockowym koncercie, a swój nietypowy występ podsumował słowami: "co za charyzmatyczna chwila".

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.