Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

102. rocznica urodzin Karola Wojtyły

18 maja przypada 102 rocznica urodzin Jana Pawła II, jest to także druga rocznica portalu jp2online.pl. W tym okresie Centrum Myśli Jana Pawła II, właściciel potalu proponuje możliwość bliższego poznania starszego brata papieża – Edmunda Wojtyły. Dzięki nowym publikacjom i dokumentom zbieranym od kilku lat na portalu można m.in. zapoznać się z tą mało znaną, ale jednocześnie bardzo ważną dla młodszego o 14 lat Karola postacią. Publikacja jest dostępna tutaj.

Portal JP2online to nowoczesna biblioteka cyfrowa przygotowana dla wszystkich poszukujących źródeł historycznych (dokumentów archiwalnych, fotografii, filmów, nagrań audio) dotyczących Karola Wojtyły/Jana Pawła II.

Dzięki niemu wszyscy użytkownicy mogą w szybki i wygodny sposób znaleźć poszukiwane źródło spośród tysięcy dokumentów oraz przejrzeć i zapisać jego skan lub plik z nagraniem. – mówi Piotr Strasz z Centrum Myśli Jana Pawła II – Praca ta w normalnych warunkach – korzystając z archiwów stacjonarnych – trwałaby miesiącami. A dostęp do dokumentu/ nagrania często byłby niemożliwy poza archiwum. Poza dostępnością źródeł walorem jest również ich naukowy opis, zgodny z międzynarodowym standardem ISAD(G), ale też jego naukowy charakter i dokładność. Jest to wartość wyróżniająca spośród innych tego typu zbiorów. Treści wielu źródeł są tłumaczone na języki obce – angielski, hiszpański i ukraiński.

W momencie startu w 2020 roku w ramach portalu zostało opracowanych ponad 16.000 stron dokumentów archiwalnych, 5.000 fotografii, 100.000 minut nagrań radiowych, 700 godzin nagrań video. Kolejne dwa lata były równie intensywne. Przybyło w tym czasie 5 nowych partnerów instytucjonalnych i ponad 5 tys. nowych obiektów, takich jak nagrania audio historycznych przemówień papieskich czy wakacyjne fotografie Karola Wojtyły.

Nad wprowadzanymi zbiorami czuwa zespół historyków z CMJP2 wspomagany przez naukowców i ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego, UKSW czy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W czerwcu 2021 r. multimedialny biogram Karola Wojtyły, który jest częścią portalu, otrzymał prestiżowy tytuł „Honorable Mention” oraz certyfikat „Mobile Excellence” w jednym z najważniejszych konkursów dla web designerów – Awwwards.com. Portal znalazł się również wśród 5 finalistów konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2020 w kategorii Edukacja.

 

Opublikowano 17.05.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.