Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

102. rocznica urodzin Karola Wojtyły

18 maja przypada 102 rocznica urodzin Jana Pawła II, jest to także druga rocznica portalu jp2online.pl. W tym okresie Centrum Myśli Jana Pawła II, właściciel potalu proponuje możliwość bliższego poznania starszego brata papieża – Edmunda Wojtyły. Dzięki nowym publikacjom i dokumentom zbieranym od kilku lat na portalu można m.in. zapoznać się z tą mało znaną, ale jednocześnie bardzo ważną dla młodszego o 14 lat Karola postacią. Publikacja jest dostępna tutaj.

Portal JP2online to nowoczesna biblioteka cyfrowa przygotowana dla wszystkich poszukujących źródeł historycznych (dokumentów archiwalnych, fotografii, filmów, nagrań audio) dotyczących Karola Wojtyły/Jana Pawła II.

Dzięki niemu wszyscy użytkownicy mogą w szybki i wygodny sposób znaleźć poszukiwane źródło spośród tysięcy dokumentów oraz przejrzeć i zapisać jego skan lub plik z nagraniem. – mówi Piotr Strasz z Centrum Myśli Jana Pawła II – Praca ta w normalnych warunkach – korzystając z archiwów stacjonarnych – trwałaby miesiącami. A dostęp do dokumentu/ nagrania często byłby niemożliwy poza archiwum. Poza dostępnością źródeł walorem jest również ich naukowy opis, zgodny z międzynarodowym standardem ISAD(G), ale też jego naukowy charakter i dokładność. Jest to wartość wyróżniająca spośród innych tego typu zbiorów. Treści wielu źródeł są tłumaczone na języki obce – angielski, hiszpański i ukraiński.

W momencie startu w 2020 roku w ramach portalu zostało opracowanych ponad 16.000 stron dokumentów archiwalnych, 5.000 fotografii, 100.000 minut nagrań radiowych, 700 godzin nagrań video. Kolejne dwa lata były równie intensywne. Przybyło w tym czasie 5 nowych partnerów instytucjonalnych i ponad 5 tys. nowych obiektów, takich jak nagrania audio historycznych przemówień papieskich czy wakacyjne fotografie Karola Wojtyły.

Nad wprowadzanymi zbiorami czuwa zespół historyków z CMJP2 wspomagany przez naukowców i ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego, UKSW czy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W czerwcu 2021 r. multimedialny biogram Karola Wojtyły, który jest częścią portalu, otrzymał prestiżowy tytuł „Honorable Mention” oraz certyfikat „Mobile Excellence” w jednym z najważniejszych konkursów dla web designerów – Awwwards.com. Portal znalazł się również wśród 5 finalistów konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2020 w kategorii Edukacja.

 

Opublikowano 17.05.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.