Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności”

14.8.18 / G. 16:00

Od 14 sierpnia 2018 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można oglądać plenerową wystawę „Jan Paweł II – człowiek z wolności”. Ekspozycję, w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II, warszawska instytucja kultury. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności” opowiada o fenomenie polskiego papieża, który obejmując stery Kościoła, wpłynął na losy całego świata. W jego nauczaniu temat wolności pojawiał się nieustannie, zaś jego mocne apele o poszanowanie godności i praw człowieka, rozpoczęły proces przemian społecznych zakończony upadkiem komunizmu.  Dla Jana Pawła II to był jednak dopiero początek „egzaminu z wolności”, przed którym staje współczesny Polak.

„Jan Paweł II – człowiek z wolności” przedstawia Karola Wojtyłę, który ze świadka historii odradzającej się ojczyzny, przemienił się w jej kreatora. Wystawa pokazuje tego, który upominał się o wolność wewnętrzną każdego człowieka. Jednocześnie ekspozycja dotyka problemu wolności, próbując odpowiedzieć na pytanie, co znaczy „być wolnym” według Jana Pawła II.

Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności” ma formę nowoczesnego, specjalnie zaprojektowanego pawilonu wystawienniczego, w którego czterech salach, poprzez ikonografię, instalacje oraz multimedia, zaprezentowane są dzieje Polski od momentu odzyskania niepodległości aż po czasy współczesne. Faktograficzną osią instalacji będą stanowią najważniejsze momenty dziejowe Polski XX w. takie jak: odzyskanie niepodległości, II wojna światowa, czasy komunizmu oraz jego upadek  i odzyskanie pełnej suwerenności. Tak skonstruowaną ikonografię wypełniąją treści osnute wokół czterech filarów merytorycznych:

  • niepodległości
  • kultury
  • narodu
  • wolności

Przewodnikiem po tej historii oraz głównym narratorem jest Jan Paweł II.

Wystawa jest usytuowana w jednym z najbardziej odwiedzanych punktów Warszawy – na Krakowskim Przedmieściu. Dzięki temu została udostępniona szerokiemu gronu odwiedzających zarówno z Polski, jak i zagranicy. Wystawa jest dwujęzyczna (polsko-angielska), a samo zwiedzanie jest nieodpłatne. W interpretowaniu wystawy gościom pomaga pamiątkowy folder. Po zakończeniu ekspozycji planowanym na 9 września, przygotowany zostanie wirtualny spacer po wystawie.

REGULAMIN WYSTAWY

________________

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy

Dodano: