Pielgrzymka zagraniczna (101)

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Skocz do: nawigacja, szukaj
Treść hasła została przygotowana z wykorzystaniem treści publikacji  
(red.) Antoni Jackowski, Izabela Sołjan, "Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II", Wydawnictwo WAM, Kraków 2005.  

Sto pierwsza podróż apostolska (poza terytorium Watykanu i Włoch) odbyta przez Jana Pawła II w dniu 22 czerwca 2003. Celem były odwiedziny Bośni i Hercegowiny. To była druga podróż Ojca Świętego do tych krajów.

Przebieg pielgrzymki

22 czerwca 2003 BOŚNIA I HERCEGOWINA

Cel pielgrzymki

Prośba o pojednanie zwaśnionych narodów.

Przebieg wizyty w Bośni i Hercegowinie

  • BANJA LUKA: Msza św. na wzgórzu Petricevac, beatyfikacja Ivana Merza

Charakterystyka i najważniejsze przesłanie pielgrzymki

Krótka, jednodniowa pielgrzymka do miejsca, które od czasu II wojny światowej jest wstrząsane konfliktami o podłożu religijnym. Homilia Papieża była jednym wielkim wezwaniem o pojednanie. Podczas mszy św. Jan Paweł II beatyfikował bośniackiego intelektualistę, Ivana Merza (1896-1929), teologa i założyciela młodzieżowej Akcji Katolickiej. Wybór miejsca, w którym odprawiona została msza Św., nie był przypadkowy. W 1995 r. serbscy partyzanci zniszczyli pobliski klasztor franciszkanów, a po jego zdobyciu urządzili sobie tam tańce i zapowiedzieli, że w klasztorze już nigdy nie zostanie odprawiona msza św. Zrobili tak dlatego, że zakonnicy z tego klasztoru byli zamieszani w masakry prawosławnych w roku 1942. Dlatego Ojciec Święty wybrał to miejsce, by wygłosić mea culpa i prosić prawosławnych o wybaczenie. Z tego miasta - mówił Jan Paweł II - naznaczonego w ciągu wieków cierpieniem i krwią błagam Pana Wszechmogącego, by zmiłował się wobec win popełnionych przeciw człowiekowi, jego godności i wolności, także przez synów Kościoła katolickiego, i by wszystkim dał pragnienie wzajemnego przebaczenia. Tylko w klimacie prawdziwego pojednania pamięć tak wielu niewinnych ofiar i ich poświęcenie nie będą próżne, dadzą nam bowiem odwagę, by budować nowe relacje braterstwa i zrozumienia. (EP)

Źródła

Bibliografia

  • (red.) Antoni Jackowski, Izabela Sołjan, Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II, Wyd. WAM, Kraków 2005, s.388, 390-391 W bibliotece.jpg
  • Jan Paweł II, Dzieła zebrane, Wydawnictwo M, Kraków 2006, t. XI, s. 1047-1051. W bibliotece.jpg
  • Insegnamenti di Giovanni Paolo II, Libreria Editrice Vaticana, Rzym 1982, t.XXVI,1, s.971-983. W bibliotece.jpg

Linki zewnętrzne

Zobacz także

Podróże apostolskie Jana Pawła II