Pielgrzymka zagraniczna (100)

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Skocz do: nawigacja, szukaj
Treść hasła została przygotowana z wykorzystaniem treści publikacji  
(red.) Antoni Jackowski, Izabela Sołjan, "Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II", Wydawnictwo WAM, Kraków 2005. 

Setna podróż apostolska (poza terytorium Watykanu i Włoch) odbyta przez Jana Pawła II w dniach 5 – 9 czerwca 2003 roku. Celem były odwiedziny Chorwacji. Była to trzecia wizyta Papieża w tym kraju.

Cel pielgrzymki

Spotkanie z przedstawicielami Kościoła katolickiego w Chorwacji, wezwanie do pojednania między wyznaniami; beatyfikacja s. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego; przypomnienie o potrzebie kultywowania chrześcijańskich wartości.

Przebieg pielgrzymki

WYSPA KRK: Lądowanie, uroczystości powitania

DUBROWNIK: Msza beatyfikacyjna s. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego (Marii Petković, 1892-1966); wypuszczenie gołębi pokoju

OSIJEK: Msza św. na lotnisku

DJAKOYO: Msza św. z udziałem 200 tys. uczestników (katolików, prawosławnych i muzułmanów) • Wizyta w pałacu biskupim

RIJEKA: Nocne czuwanie młodzieży • Msza św. • Regina coeli

RIJEKA TRSAT: Wizyta w klasztorze oo. Franciszkanów, modlitwa przed obrazem Matki Boskiej Trsackiej

ZADAR: Msza św.

Charakterystyka i najważniejsze przesłanie pielgrzymki

Pielgrzymka duszpasterska, której głównym celem było głoszenie potrzeby pojednania pomiędzy wyznaniami. Podczas mszy św. w Dubrowniku Jan Paweł II beatyfikował chorwacką zakonnicę - s. Marię Petković, założycielkę Zgromadzenia Córek Miłosierdzia, których zadaniem jest opieka nad biednymi, chorymi i samotnymi. Podczas mszy św. Papież złożył również hołd chorwackim kobietom. Mówił m.in.: Może bardziej niż w innych epokach dziejów nasze czasy potrzebują owego geniuszu kobiety, który przywraca wrażliwość na człowieka w każdej sytuacji. Przywołując przykład nowej błogosławionej, dodał, że Jej postać skłania do myślenia o wszystkich kobietach Chorwacji, szczególnie żonach i matkach, jak również tych naznaczonych bólem z powodu utraty bliskich w okrutnej wojnie lat 90. W Djakovie, w centrum Sławonii, stolicy biskupiej św. Metodego, Papież mówił o potrzebie ekumenizmu i pojednania między wyznaniami. W obecności delegacji Serbskiej Cerkwi Prawosławnej z metropolitą Jovanem na czele, Papież mówił: Zostaliście wezwani do świętości w każdej porze życia. Na mszy św. obecny był również Wielki Mufti Zagrzebia. Papież pobłogosławił fragment ołtarza ze zniszczonego klasztoru Filipa i Jakuba, który stał się kamieniem węgielnym nowej świątyni.

Homilia wygłoszona w Rijece w nocy z 7 na 8 VI w całości była poświęcona rodzinie - najcenniejszemu dobru ludzkości. Papież zwrócił się też ze specjalnym apelem do młodzieży, prosząc, by nie zapominała, że wartość człowieka mierzy się tym, kim jest, a nie tym, co posiada. Mimo ostrzeżeń chorwackich agencji prasowych przed groźbą zamachu ze strony Muzułmańskiego Frontu Mudżahedinów cała pielgrzymka przebiegła według ustalonego planu. (EP)

Źródła

Bibliografia

  • (red.) Antoni Jackowski, Izabela Sołjan, Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II, Wydawnictwo WAM, Kraków 2005, s. 396, 399-400. W bibliotece.jpg
  • Jan Paweł II, Dzieła zebrane, Wydawnictwo M, Kraków 2006, t. XI, s. 977-990. W bibliotece.jpg
  • Insegnamenti di Giovanni Paolo II, Libreria Editrice Vaticana, Rzym 1982, t.XXVI,1, s.891-915. W bibliotece.jpg

Linki zewnętrzne

Zobacz także

Podróże apostolskie Jana Pawła II, Europa, Chorwacja