Transhumanizm, posthumanizm i nadprzyrodzoność – konferencja Ian Ramsay Centre for Science and Religion

5.7.18 / G. 09:00

Postępy w genetyce, robotyce, informatyce i nanotechnologii (GRIN) w ostatnich kilku dekadach wywołały gwałtowne spekulacje na temat przyszłości rasy ludzkiej. Ledwie praca ludzka przekształciła ziemię, doprowadzając do powstania terminów ‘noosfera’ i ‘antroposfera’, technologie GRIN niosę nowe możliwości i wzmagają obawy o daleko idące przekształcenie osoby ludzkiej – możliwe już obecnie dzięki modyfikacjom genetycznym.

W jaki sposób ten rozwój wpływa na wielkie pytania stawiane od wieków przez filozofię i teologię? Kim jesteśmy? Dlaczego istniejemy? Co jest poznawalne? Co powinniśmy mówić?
Rozwój technologii pozwala też zadawać nowe, niemniej ważne pytania: Czy jeśli odpowiadamy za zmiany swojego ciała, to czy odpowiadamy też za zmiany w swoim charakterze i dyspozycjach moralnych? Jaki jest wpływ rozwoju na wymiar społeczny; czy nadal mają sens terminy ‘ja’, ‘my’, ‘ty’? I jaka jest relacja transcendencji technologicznej wobec transcendencji teologicznej?

Podczas konferencji, która odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia w Oksfordzie, swoje wykłady wygłoszą m. in. Michał Łuczewski i Dominika Żukowska-Gardzińska z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Dodano: