Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Rzeczpospolita papieska

Okładka książki "Rzeczpospolita papieska Jan Paweł II o Polsce do Polaków

30 lat temu Jan Paweł II na krakowskich Błoniach apelował do Polaków, aby „całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością”. Czy wielki papieski projekt odnowy Polski – a zarazem odnowy serc Polaków – po doświadczeniach wojny i komunizmu może być jeszcze aktualny w XXI wieku? Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nową serię wydawniczą „Projekt Polska”, której kolejne pozycje postarają się odpowiedzieć na wezwanie Papieża.

Chcemy stworzyć (nietypową, bo książkową) przestrzeń do dyskusji o przesłaniu Papieża i o tym, jak to przesłanie może być zrealizowane. Chcemy też zapytać znaczących polskich badaczy, publicystów i komentatorów o to, jak rozumieją oni papieską wizję Polski. W dyskusji jako pierwszy zabierze głos Tomasz P. Terlikowski.

Rzeczpospolita papieska to pierwszy tom serii Projekt Polska, przedstawiającej nauczanie Jana Pawła II o Polsce do Polaków, w kontekście historycznym, politologicznym, filozoficznym i teologicznym. Tematyka książki obejmuje sprawy znane, niejednokrotnie dyskutowane i funkcjonujące w powszechnej świadomości, a jednak odbierane powierzchownie, „zakopane pod tonami cukru z papieskich kremówek”. Tym cenniejsze jest rzetelne przedstawienie całego nauczania Jana Pawła II z pielgrzymek do Polski, a także zawartego w innych jego tekstach. Poszczególne rozdziały dotyczą: postrzegania przez papieża historii Polski jako nauczycielki wiary i patriotyzmu, znaczenia „Solidarności” w dziejach narodu, projektu moralnej odnowy społeczeństwa po doświadczeniu stanu wojennego, wychodzenia Polski z komunizmu i budowaniu nowych fundamentów, moralnych aspektów demokracji, przemian zachodzących w Polsce po 1991 roku oraz dalszej szkoły wiary w nowej rzeczywistości politycznej i gospodarczej.

O autorze

Tomasz P. Terlikowski – dziennikarz, tłumacz, publicysta, działacz katolicki, autor licznych publikacji. W 2003 r. obronił doktorat z filozofii na UKSW. Pracował w Polskiej Agencji Prasowej, „Newsweeku”, Radiu Plus, redakcji katolickiej TVP, był zastępcą redaktora naczelnego „Ozonu”, prowadził też audycje w TVP Historia. Obecnie jest publicystą „Frondy”. Od 2004 r. jest redaktorem naczelnym Ekumenicznej Agencji Informacyjnej.

Recenzje

Jest to książka o cywilizacyjnej roli Kościoła, fenomenie duchowego „królowania” Jana Pawła II nad Polską i tylko w części spełnionym projekcie Rzeczypospolitej zbudowanej na Dekalogu. W 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny Tomasz Terlikowski daje nam coś w rodzaju publicystycznych rekolekcji na temat wieloletniego dialogu Ojca Świętego z Polską. Narracja Autora wytrąca z zadumy, budzi z drzemki, popycha do zmierzenia się z tym, co stało się z ziarnem wielokrotnie rzucanym w tłumy oklaskujących.

Paweł Milcarek

Polacy kochali swojego Papieża, ale nie znali go. Często widzimy jego przesłanie zredukowane do wadowickich kremówek. Książka Tomasza Terlikowskiego pozwala zobaczyć i zrozumieć Jana Pawła II jako wielkiego nauczyciela Polaków. Autor wydobywa papieskie przesłanie z całości pontyfikatu; osadza je w naszej – zapoznanej, niestety – kulturowej tradycji i anali­zuje na tle współczesnych sporów. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć współczesną Polskę.

Bronisław Wildstein

Tomasz P. Terlikowski, Rzeczpospolita papieska. Jan Paweł II o Polsce do Polaków, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2009

Opublikowano 17/11/2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Początek procesu przebaczenia zawsze należy do ofiar – pisze Sebastian Duda
Dialog
Warto zastanowić się kim i jakim był Stefan Wyszyński? – pyta Monika Maria Brzezińska
W Światowym Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi o nauczaniu Jana Pawła II – pisze dr Bartosz Wieczorek
Artykuł dra Bartosza Wieczorka w ramach projektu „Creatio Continua” poświęcony ekologii

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.