Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dialog o wartości człowieka

Okładka książki "Dialog o wartości człowieka"

Czy w postmodernistycznej rzeczywistości da się jeszcze obronić wartość osoby? Czy przesłanie chrześcijańskie może być odpowiedzią na niepokoje współczesnego człowieka? Czy ludzie potrzebują Boga i czy Bóg potrzebuje ludzi? Książka „Dialog o wartości człowieka” zachęca do  rozmowy na te i podobne ważkie tematy. A przewodnikami po nich stają się nie lada znawcy: Angelo Scola i Giovanni Reale.

Dwie wybitne postaci – Angelo Scola i Giovanni Reale – dyskutują w formie platońskiego dialogu o sensie życia w postmodernistycznej rzeczywistości. Czyniąc punktem odniesienia nauczanie Jana Pawła II, podejmują takie tematy, jak ateizm, nihilizm, relatywizm, wolność (i samowola), demokracja, wielokuturowość, pojęcie osoby (przeciwstawione pojęciu indywiduum), cierpienie i śmierć, miłość i piękno. Wreszcie zastanawiają się, jaką odpowiedzią na wyzwania współczesności mogą być wiara, orędzie chrześcijańskie i nauka Kościoła. Zmagają się zatem z niełatwymi zagadnieniami. I choć próżno tu szukać łatwego optymizmu, z łatwością odnajduje się otwarcie na przesłanie nadziei i wiarę w przyszłość.

O autorach

Angelo Scola (ur. 1941) – kardynał, patriarcha Wenecji, doktor filozofii i teologii. Wykładowca Uniwersytetu we Fryburgu oraz Instytutu Badań nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Pełnił funkcję konsultanta Kongregacji Nauki Wiary. Uczeń Hansa Urs von Balthasara.

Giovanni Reale (ur. 1931) – profesor historii filozofii antycznej Katolickiego Uniwersytetu Sacro Cuore w Mediolanie, założyciel Międzynarodowego Centrum Studiów nad Platonem. Autor m.in. pięciotomowej Historii filozofii starożytnej. Uhonorowany tytułem doktora honoris causa przez uniwersytety w Liechtensteinie, Lublinie i Moskwie oraz nadzwyczajnym obywatelstwem Salamanki. Wieloletni przyjaciel Jana Pawła II.

Z recenzji

Książka przepełniona wielką fascynacją osobowością i sposobem myślenia papieża Jana Pawła II, która łączy obydwu autorów, komentujących w formie „platońskiego” dialogu najbardziej istotne kwestie podejmowane przez Wielkiego Papieża: egzystencjalną pustkę dzisiejszego pokolenia, jałowość postmodernistycznego myślenia czy też wielki plan „nowej ewangelizacji” współczesnych „areopagów” kultury i polityki. Autorzy zastanawiają się, jak odzyskać w ludziach papieską fascynacją osobą ludzką […]. Wspaniała panorama współczesnej mentalności na przełomie tysiącleci, naznaczonej wybitnym pontyfikatem. Wysokokaloryczny pokarm duchowy dla „pokolenia Jana Pawła II”.

ks. dr Robert Skrzypczak

A. Scola, G. Reale, Dialog o wartości człowieka, tłum. E. I. Zieliński OFMConv, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2009.

 

Opublikowano 27.03.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.