Twarze dialogu – ks. Jan Zieja 1897-1991

drukuj

Twarze dialogu – ks. Jan Zieja

(jubileusz 25-lecia śmierci w 2016 r. i 120. rocznica urodzin w 2017 r.)

Twarze dialogu – ks. Jan Zieja jest pierwszą edycją nowego cyklu rozwijającego tematy podejmowane w ramach „Dziedzińca Dialogu”. Ideą przewodnią jest zwrócenie uwagi na osobowości, które swoim życiem i wartościami, przyczyniły się do urzeczywistniania dialogu i afirmacji godności człowieka. Ksiądz Jan Zieja jest pierwszą „twarzą dialogu”. Przypominamy tę wspaniałą postać w rocznicę 25-lecia śmierci.

Ks. Jan Zieja (ur. 1.03.1897 w Ossie, zm. 19.10.1991 w Warszawie) znany z charyzmatycznych kazań i działalności społecznej. Jego życiorys to szereg aktywności związanych z pracą duszpasterską (kapelan Legionów, Zakładu dla Niewidomych w Laskach, Armii Krajowej, Szarych Szeregów, Rektor kościoła sióstr Wizytek w Warszawie) oraz inicjatyw broniących godności i praw człowieka (Rada Pomocy Żydom „Żegota”, Dom Matki i Dziecka w Słupsku, KOR, uniwersytety ludowe). Mottem jego życia były słowa „Nigdy nie zabijaj nikogo”.

Życiorys ks. Jana Ziei

Świadectwa

Program [PDF]

Wydarzenie na portalu facebook.com

PROGRAM

Wydarzenia realizowane są wokół kościoła sióstr wizytek w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 34)

- 14-15-16 października, godz. 20.00, 20.30, 21.00

Mapping na fasadzie kościoła sióstr wizytek

To wyjątkowy pokaz artystyczny, który poprzez światło i dźwięk zmieni fasadę kościoła wizytek, w opowieść o ks. Janie Ziei.  Ideą tego niezwykłego pokazu, który koncentruje uwagę, zaskakuje efektownością i symboliką obrazu, jest refleksja nad myślą i aktywnością bohatera.

- 14 października – 4 listopada

wystawa Moje imię Człowiek, Trakt Królewski pomiędzy ul. Karową a kościołem sióstr wizytek

Wielowątkowa biografia ks. Ziei zostanie zwizualizowana poprzez artystyczne ujęcia zdjęć archiwalnych, miejsc i osób związanych z bohaterem, opatrzone fragmentami kazań ks. Ziei i wspomnieniami świadków świętości jego życia.

- 14 października

debata w namiocie przed kościołem sióstr wizytek godz. 17.00-20.00

Zieja na głosy – seria warsztatów w gronie kilkudziesięciu zaproszonych gości – poświęcona różnym wymiarom dziedzictwa ks.Ziei. Prowadzenie: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia oraz Kontakt

 - 15 października

debata w namiocie przed kościołem sióstr wizytek godz. 18.30 – 20.00

Kto „czyni prawdę w miłości”… – o chrześcijaństwie ks. Jana Ziei, Anna Mateja rozmawia z: Magdaleną Grochowską, o. Wacławem Oszajcą, Jerzym Sosnowskim.

- 16 października

koncert jubileuszowy w kościele sióstr wizytek w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 34) godz. 18.00

To niezwykłe wydarzenie muzyczne odbywające się w kościele sióstr wizytek. Scenariusz koncertu i program utworów wykonywanych przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod batutą Jana Krutula wprowadzi w atmosferę mistycyzmu i charyzmatycznych kazań ks. Jana Ziei. W programie muzyka Bacha, Messiaena, Góreckiego oraz fragmenty kazań i pism, przybliżające aurę mistycyzmu i charyzmę ks. Jana Ziei; występują Maja Komorowska, Wiesław Komasa, Maciej Grzybowski; scenariusz i reżyseria Tomasz Cyz. Po raz pierwszy usłyszymy Chór Centrum Myśli Jana Pawła II w nowym składzie.

- 19 października

debata oraz wieczór wspomnień w sali konferencyjnej Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) godz. 18.00-20.00

Ks. Jan Zieja – wzór czy zjawisko - Jarosław Mikołajewski rozmawia z: o. Tomaszem Dostatnim, Janem Turnauem, Jackiem Moskwą.

Projekcja filmów w namiocie przed kościołem sióstr wizytek

14 października

15:30 Ksiądz Zieja. Wspomnienie, reż. Ajka Tarasow, 2016

15 października

15:30 Prorok. Ks. Jan Zieja, reż. Paweł Woldan, 2010

 16 października

12:00 Ksiądz Zieja. Wspomnienie, reż. Ajka Tarasow, 2016

13:00 W duchu i prawdzie, reż. Krystyna Mokrosińska, Jacek Moskwa, 1997

Film Ks. Zieja. Wspomnienie jest realizowany na zamówienie Centrum i NCK do tego projektu.

WYSTAWA Moje imię CZŁOWIEK. Twarze dialogu – Ks. Jan Zieja (1897-1991)

 Wystawa planszowa ukazująca życie i działalność księdza Jana Ziei, świadka czasów, w jakich przyszło mu żyć; kapelana wojskowego w czasie wojny polsko-sowieckiej, kapelana Armii Krajowej i Szarych Szeregów, uczestnika opozycji demokratycznej w czasach PRL-u. Losy kapłana wielkiej wiary i modlitwy, który przez całe życie realizował franciszkański ideał ubóstwa, przedstawiono w porządku chronologicznym. Oglądając wystawę wyruszamy wraz z księdzem w daleką drogę, poczynając od zgrzebnego pejzażu rodzinnej wsi Ossa, przez pola bitewne wojny 1920 roku, Warszawę lat jego nauki szkolnej, seminarium duchowne w Sandomierzu, Polesie, Słupsk, Łohiszyn, Motol, Mołodowę, Zakład dla Niewidomych w Laskach, skupiska przymusowych robotników w III Rzeszy. Wkraczamy w piekło obozu koncentracyjnego i w hekatombę powstańczej Warszawy, a chwilę potem na Ziemie Odzyskane, by powrócić do Warszawy powojennej i przystanąć przed tablicą pamiątkową w kościele sióstr Wizytek, na której wyryta została dewiza księdza: „Nie zabijaj nigdy nikogo”. Przestrzeń przed fasadą świątyni to najlepsze miejsce na prezentację naszej wystawy. Jej scenariusz przygotował Łukasz Kossowski, a projekt graficzny wystawy jego syn Rafał Kossowski. 

 

Wystawę można zobaczyć na Krakowskim Przedmieściu przy kościele sióstr Wizytek w dniach 14.10-4.11.2016 r. Zapraszamy!

PARTNERZY