Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dzieła literackie i teatralne Karola Wojtyły. Tom II

Poezje dojrzałe (1946-2003)

Dzieła literackie i teatralne Karola Wojtyły, tom II

Literatura i teatr to dziedziny twórczości bliskie Karolowi Wojtyle od czasów nauki w wadowickim gimnazjum. Przygotowany przez Wydawnictwo ZNAK i Centrum Myśli Jana Pawła II zbiór zawierający wiele osobistych tekstów to swego rodzaju literacki dziennik, który daje czytelnikom poczucie prywatnego spotkania z autorem oraz tworzy okazję do prześledzenia jego drogi twórczej na przestrzeni ponad 50 lat.

Tom obejmuje utwory poetyckie napisane w latach 1946 – 2003, w tym te najsłynniejsze: „Tryptyk rzymski”, „Brat naszego Boga” czy „Pieśń o blasku wody”. Antologia obejmuje także teksty nieznane dotąd czytelnikom i do tej pory niepublikowane. Prezentowane utwory obrazują dynamikę rozwoju poetyckiego talentu Karola Wojtyły, ale także ujawniają personalistyczny aspekt jego myślenia, widoczny w rozważaniach o miejscu człowieka w świecie i sensie jego życia.

„Poezje i dramaty” to drugi z trzytomowego owocu wieloletniej pracy zespołu naukowego pod kierunkiem prof. Jacka Popiela. Autorzy podjęli się przeprowadzenia pierwszych całościowych badań i krytycznej analizy spuścizny poetyckiej i dramatycznej Karola Wojtyły tworzonej na przestrzeni lat 1939–2003.

Krytyczne wydanie „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły to wspólne dzieło Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytutu Dialogu Międzykulturowego z Krakowa oraz Wydawnictwa Znak.

Przeczytaj

Tom obejmuje juwenilia, utwory, które powstały w okresie od 1938 do 1946 roku
Na niniejszy zbiór składają się m.in. dramaty „Brat naszego Boga”, „Przed sklepem jubilera”, „Promieniowanie ojcostwa”, ale także misteria i szkice

Opublikowano 29.04.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia
Czy człowiek potrzebuje bliskiej relacji z innymi osobami? Jakie są najsilniejsze rodzaje więzi, w jakie wchodzi człowiek? Odpowiedzi m.in. na te pytania będziemy szukać podczas debaty oraz warsztatów pt. „Pełnia – razem czy osobno”
Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.