Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Galeria sztuki w przestrzeni miasta – trwa projekt „Sztuka w drodze”

Na ulicach Warszawy pojawiły się billboardy i plakaty przystankowe z ilustracją autorstwa Sławomira ZBIOKA Czajkowskiego. Jest to pierwsza z trzech prac w nurcie urban artu, które zostaną zaprezentowane w przestrzeni miejskiej w ramach akcji „Sztuka w drodze”. Graficzną interpretację nauczania Jana Pawła II o wolności zaprezentują także Mariusz Libel oraz Aleksandra Pulińska z Vera Icon. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wstępem do procesu twórczego były wspólne rozważania autorów i organizatorów na temat doświadczenia wolności według Jana Pawła II, aktualności tej wizji, potrzeby stawiania granic. Organizatorowi zależało na niezależnych interpretacjach tematu, dalekich od dosłowności i bezpośredniego cytowania, na przetworzeniu go przez autorską wrażliwość artystów.

Według Sławomira ZBIOKA Czajkowskiego pojęcie wolności jest nierozerwalnie scalone z doświadczeniem miłości i stąd właśnie motyw przewodni w jego pracy/interpretacji graficznej. Praca Miłość to nie znaczy zawsze to samo jest metaforą uniwersalności pojęcia miłości rozumianej jako akceptacja mimo niedoskonałości. Tytuł jest trawestacją popularnego utworu zespołu De Mono lecz na tym kończą się podobieństwa. W mojej pracy miłość jest aktem zrozumienia, zaakceptowaniem słabości, wybaczeniem grzechów. Głównym elementem pracy jest ilustracja antycznej wazy rozumianej jako uniwersalne piękno (metaforycznie człowiek, ludzka dusza), nałożone na wazę spękaliny symbolizują niedoskonałości, grzechy, postępki ludzkie. – wyjaśnia twórca.

Prace wybitnych polskich przedstawicieli nurtu urban artu będzie można oglądać do końca listopada przy ulicy Senatorskiej 24 oraz na wybranych wiatach przystankowych w śródmieściu Warszawy.

Harmonogram ekspozycji „Sztuka w drodze”:

  • wrzesień: Sławomir ZBIOK Czajkowski,
  • październik: Aleksandra Pulińska z Vera Icon,
  • listopad: Mariusz Libel.

Zapraszamy również na debatę towarzyszącą projektowi, którą poprowadzi Ewa Kiedio. Do udziału w spotkaniu „Mural a ikona” zaprosiliśmy Filipa Tofila, Rafała Roskowińskiego, Mateusza Środonia oraz o. Tomasza Biłkę OP. Rozmowa  odbędzie się 18 października o godz. 18:00 w sali Kolebkowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Opublikowano 10.09.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.