Historia chóru

drukuj

gallery_25707154_0g8p_00lzwa79_b205dea1ef503429d1ef131cebdccc00Chór Centrum Myśli Jana Pawła II powstał 3 kwietnia 2005 roku, dzień po śmierci Jana Pawła II. Młodzi ludzie stworzyli nieformalną grupę muzyków, która swoje najgłębsze emocje zapragnęła wyrazić śpiewem podczas Mszy świętej w intencji zmarłego Ojca Świętego na placu Piłsudskiego w Warszawie. Spontaniczne początki śpiewu chórzystów przerodziły się w profesjonalnie działający Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, zyskujący systematycznie coraz większe uznanie w świecie muzyki.

Chór, działający początkowo pod nazwą „Chór Pokolenia JP2″ powstał spontanicznie, z potrzeby serca, dzień po śmierci Papieża. Kiedy 3 kwietnia 2005 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie miała odbyć się Msza święta w intencji Ojca Świętego, młodzi ludzie, wysyłając smsy, stworzyli grupę, która swoje najgłębsze uczucia wobec towarzyszącego im przez całe życie Papieża Polaka zapragnęła wyrazić śpiewem.

Moc tego przeżycia była tak wielka, że stało się ono początkiem dalszych spotkań – w 2005 roku chór zaśpiewał m.in. podczas Czuwania Młodych w wigilię Zesłania Ducha Świętego na placu Piłsudskiego oraz podczas Czuwania Młodzieży Akademickiej w kościele św. Anny w Warszawie. Rok od pierwszego spotkania chór, wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego, odpowiedzialny był za oprawę muzyczną narodowej Mszy świętej podczas obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Z radością przyjął też zaproszenie do udziału w Wielkiej Mszy Warszawy, celebrowanej przez Księdza Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski.

Tak rozpoczął się nowy etap w historii chóru, a w praktyce systematyczna praca jako Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, którego szeregi zasilili stypendyści Centrum.

Na profesjonalnej ścieżce rozwoju chórowi udaje się zachować zapał, świeżość i otwartość, jakie towarzyszą spontanicznym inicjatywom młodych ludzi. Chór podkreśla, iż koncertowanie to przede wszystkim dzielenie się owocami swojej pracy, przynoszące wielką radość.

Obecnie Chór liczy ok. 40 osób.