Teoteka – głębszy wymiar kina

drukuj
iluminacja1

 21 lutego odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Teoteka, podczas którego obejrzymy film „Iluminacja” (reż. Krzysztof Zanussi). Przed seansem filmowym zapraszamy na spotkanie z udziałem  ks. Andrzeja Lutra, Marcina Nowaka z Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Jerzego Sosnowskiego.  Tematem dyskusji będzie poszukiwanie sensu.

O filmie:

Franciszek Retman (Stanisław Latałło) jest na pozór osobą bardzo przeciętną. Sporo wysiłku kosztuje go dostanie się na studia. Wybiera fizykę, gdyż właśnie ona daje jasne i konkretne odpowiedzi na pytania. Głęboko przeżywa śmierć kolegi w Tatrach. Tam poznaje Małgosię (Małgorzata Pritulak); szybko rodzi się między nimi uczucie. Kiedy dziewczyna spodziewa się dziecka, Franciszek bierze z nią ślub. Aby zapewnić rodzinie środki do życia, przerywa ukochane studia.

W dyskusji wezmą udział:

Jerzy Sosnowski – historyk literatury, krytyk, publicysta, W latach 2000-2016 współpracował z Programem Trzecim Polskiego Radia, prowadził m.in. programy Literackie Biuro Śledcze, Trójkowy Wehikuł Czasu i Trójkowy Znak Jakości.

Marcin Nowak – Na co dzień pracuje w instytucji kultury, a dokładnie na 1Piętrze – miejscu spotkania Centrum Myśli Jana Pawła II – gdzie zajmuje się, dialogiem, pokazywaniem głębszego wymiaru rzeczywistości i wpuszczaniem w krwiobieg debaty publicznej nauczania Karola Wojtyły. Publikuje w „Znaku”, „Kulturze Liberalnej” oraz w Dywiz.

Bilety są dostępne w kasach kina i na stronie internetowej w cenie 18zł: kinoteka.pl: http://kinoteka.pl/

—————————————————————-

Kinoteka, Centrum Myśli Jana Pawła 2 oraz ks. Andrzej Luter zapraszają na cykliczne pokazy filmów, które poruszają głębszy wymiar rzeczywistości. Każdemu spotkaniu towarzyszy dyskusja i spotkanie z gościem, które prowadzi ks. Luter.

 „Kino nośnikiem kultury i wartości” – idąc tropem tych słów św. Jana Pawła II postanowiliśmy zainaugurować cykl spotkań filmowych dotykających duchowego wymiaru ludzkiego życia. Nie nazywamy ich „filmami religijnymi”, bo takie nie istnieją, są to bardziej „filmy z motywami religijnymi”. Według Jana Pawła II wartości ludzkie i chrześcijańskie, zasługujące na uwagę i pochwałę, można znaleźć nie tylko w filmach odwołujących się bezpośrednio do tradycji chrześcijańskiej, ale także powstających w innych kręgach kulturowych i religijnych.

Chcemy by nasze spotkania, były rodzajem społecznego doświadczenia, na wzór klubów filmowych. Mają tworzyć przestrzeń do dialogu i komunikacji, dzielenia się przeżyciami estetycznymi i wrażliwością. Cykl filmowy uruchamiany w Kinotece ma być tego rodzaju „klubem filmowym”. Przesłanie cyklu można by określić trzema słowami: wolność, duchowość, transcendencja.

Teoteka to cykl, w którym będzie można ponownie zobaczyć na dużym ekranie filmy mistrzów światowego i polskiego kina. W programie zaprezentujemy klasyczne już dziś filmy tj. „Iluminacja”, „Ryś” czy „Ewangelia według świętego Mateusza”, jak i najważniejsze współczesne produkcje, wielokrotnie nagradzane na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych: „Lourdes”, „Camille Claudel” i „Wielkie Piękno”.

Program:

29.11 | „Camille Claudel” reż. Bruno Dumont | Temat: Fanatyzm dobrych ludzi
24.01 | „Ryś” reż. Stanisław Różewicz | Temat: Pycha, czyli być jak Bóg
21.02 | „Iluminacja” reż. Krzysztof Zanussi | Temat: W poszukiwaniu sensu
21.03 | „Wielkie piękno” reż. Paolo Sorrentino | Temat: Upadek moralny, czyli „bóg glamouru”
25.04 | „Ewangelia według świętego Mateusza” reż. Pier Paolo Pasolini | Temat: Rewolucja Jezusa

 

Organizator: Kinoteka | Współorganizator: Centrum Myśli Jana Pawła II | Partner: Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie | Patroni: Dywiz, Tygodnik Powszechny, W Drodze, WIĘŹ