Skarb solidarności i jego wrogowie. Debata

drukuj
plakat_ss_i_wrogowie

13 marca 2014 roku o godz. 19.00 w Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11 na 1Piętrze odbędzie się debata otwierająca międzynarodowy projekt „SKARB SOLIDARNOŚCI”.

Zdzisław Krasnodębski, Ireneusz Krzemiński, Paweł Kuczyński, Mateusz Fałkowski i Michał Łuczewski, badacze reprezentujący różne wrażliwości i różne pokolenia, będą spierać się o to, czy każda rewolucja musi tracić swój skarb. Co odkryliśmy w czerwcu ’79? A co w sierpniu ’80? Czym jest skarb solidarności? Co się z nim stało? Jak go przywrócić?

Czy budując solidarność nie powinniśmy zacząć od siebie? Czy wrogiem solidarności nie jest każdy z nas? Uczestnicy debaty zmierzą się z własnym doświadczeniem solidarności, z brakiem solidarności we współczesnej Polsce i z jej znaczeniem dla świata. Według Michała Łuczewskiego, zastępcy dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II, i Elżbiety Ciżewskiej, koordynatorki projektu, „Solidarność była największą polską rewolucją. Sensu tego, co się wtedy stało, należy szukać głębiej niż w polityce czy gospodarce. Należy go szukać w sile ludzkiego ducha. To tam kryje się prawdziwy skarb solidarności.”

13 marca do najlepszych polskich i zagranicznych specjalistów, którzy skarb solidarności chcą opisać i pokazać światu, dołączy 10 wybranych osób. Czerpiąc ze spotkań ze świadkami i ekspertami, uczestnicy programu stworzą praktyczny przewodnik „Solidarność krok po kroku” (w polskiej i angielskiej wersji językowej), który odpowie na pytanie: czym jest prawdziwa solidarność i jak można ją przywrócić?

Po debacie odbędzie się minirecital piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Mateusza Nagórskiego oraz Andrzeja Dębskiego.

Po zakończeniu oficjalnej części wieczoru zapraszamy na kieliszek wina oraz skromny poczęstunek.

 

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym spotkaniu, uprzejmie prosimy o przesyłanie potwierdzeń uczestnictwa na adres: solidarnosc@centrumjp2.pl
Dowiedz się więcej na www.skarbsolidarnosci.pl