Dziedziniec Dialogu

drukuj
dziedziniec_logo

W dniach 16–20 października w Warszawie odbędzie się „Dziedziniec Dialogu” – polska edycja znanego w całej Europie „Dziedzińca Pogan”, zainicjowanego przez papieża Benedykta XVI.

Głównym punktem programu są debaty, podczas których prelegenci podejmą tematy stanowiące oś sporu między wiarą i niewiarą w przestrzeni nauki, kultury i wizji społeczeństwa. W tegorocznych wydarzeniach „Dziedzińca Dialogu” wezmą udział artyści, intelektualiści, naukowcy i duchowni. Spotkania odbędą się w miejscach stanowiących ważne ośrodki nauki, kultury i życia publicznego. W tym roku będziemy gościć w Centrum Nauki Kopernik, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, w Domu Arcybiskupów Warszawskich oraz w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Tematy dyskusji głównych będą dotyczyły koncepcji człowieka 2.0 (debata: nauka), wiary w demokracji liberalnej (debata: społeczeństwo) oraz źródeł piękna w sztuce (debata: kultura). Nowością tej edycji będzie wewnętrzna debata przedstawicieli Kościoła katolickiego. Przebieg tych spotkań będzie można śledzić na żywo w Internecie za pośrednictwem strony  www.dziedziniecdialogu.pl.

Uzupełnieniem debat głównych będą wydarzenia towarzyszące – spotkania, wykłady
i autorskie projekty organizowane przez środowiska i instytucje, które włączyły się we współtworzenie „Dziedzińca Dialogu”. Jednym z nich jest debata „Prawda w mediach” zainicjowana przez środowisko dziennikarskie.

Kluczowym założeniem „Dziedzińca Dialogu” jest zapewnienie pluralizmu prezentowanych opinii. Dialog był obecny już na etapie tworzenia koncepcji wydarzenia. Zarówno tematy przewodnie, jak i wybór prelegentów, były przedmiotem konsultacji Rady Programowej „Dziedzińca Dialogu”, działającej pod auspicjami bp. Rafała Markowskiego. Ponadto sama idea wydarzenia jest mocno związana z nauczaniem Jana Pawła II: „Kto zamyka się na odmienność albo – co gorsza – próbuje tę odmienność zniszczyć, odbiera sobie możliwość zgłębienia tajemnicy ludzkiego życia.”.

Przekaz „Dziedzińca Dialogu” będzie obecny także w przestrzeni miejskiej za pośrednictwem kampanii „Szanuję. Słucham.” organizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Spoty kampanii będą wyświetlane w centrum Warszawy, a także na monitorach w komunikacji miejskiej i w pociągach Kolei Mazowieckich.

Więcej na: www.dziedziniecdialogu.pl

Gospodarze: Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz 

Organizatorzy: Archidiecezja Warszawska i Centrum Myśli Jana Pawła II

Partner główny: Lotos

Mecenasi: PGNiG, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, firma Jarczyński

Partnerzy: Koleje Mazowieckie, „Rzeczpospolita”, Aleteia.pl, Teatr Wielki Opera Narodowa, Centrum Nauki Kopernik, Uniwersytet Warszawski