Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dwie wizje człowieka w polityce Europy

W opinii Jana Pawła II, w okresie oświecenia pojawiła się w Europie konkurencyjna wobec chrześcijaństwa próba wielkiej narracji opisującej sens ludzkich dziejów i rolę, jaką odgrywa w nich osoba Jezusa Chrystusa. Od tego czasu Europa przeżywa „kulturowy dramat”, w którego centrum znajduje się spór dwóch antropologii: chrześcijańskiej i oświeceniowej. Zapraszamy na wykład ks. prof. Piotra Mazurkiewicza Dwie wizje człowieka w polityce Europy. Po prelekcji, rozmowę z gościem poprowadzi Paweł Zuchniewicz.

Zapraszamy 22 maja 2017 (poniedziałek) o godz. 17.30 do Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, ul. Foksal 11.

Wydarzenie organizujemy wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera w ramach cyklu JP2 Memorial Lectures jako cykl wykładów poświęconych zagadnieniom z zakresu nauczania Jana Pawła II. Chcemy pokazać, że w budowaniu wspólnej, europejskiej tożsamości wiara i rozum nie muszą wcale się wykluczać, lecz mogą się wzajemnie wzmacniać.

 

Ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz – biogram

Profesor politologii i wykładowca akademicki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, sekretarz generalny Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE w latach 2008-2012. Interesuje się zagadnieniami tożsamości Europy, miejscem Kościoła w przestrzeni społecznej. Posiada doskonałe rozeznanie w kwestii koncepcji antropologicznych, które stoją u fundamentów decyzji politycznych, prawnych i kulturowych społeczeństwa europejskiego.

 

 

 

Opublikowano 22.05.2017

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.