Wykład otwarty prof. Marka Barańskiego o początkach Państwa Polskiego

drukuj
SW_WOJCIECH_internet3

12 października o godzinie 17:30 w Centrum Myśli Jana Pawła II obędzie się wykład otwarty profesora Marka Barańskiego pod tytułem „Święty Wojciech i początki Państwa Polskiego”.

Profesor Marek Barański to wybitny polski historyk mediewista, autor licznych książek i publikacji o początkach Państwa Polskiego (m.in. „Historii Polski średniowiecznej”), które w barwy sposób przedstawiały najwcześniejsze dzieje Polski, wybitne postaci kształtujące polską tożsamość i mechanizmy, które prowadziły do rozwoju terytorialnego oraz wzrostu politycznego znaczenia państwa polskiego. Swoją pracę naukową przez wiele lat łączył z działaniami na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przez wiele lat wykłady Profesora Marka Barańskiego przyciągały rzesze słuchaczy na uniwersytety warszawskie. Nasz wykład jest okazją do wysłuchania niezwykle ciekawych wniosków dotyczących wpływu św. Wojciecha na kształt późniejszej Rzeczpospolitej. Profesor w nieformalnej atmosferze I piętra Centrum Myśli Jana Pawła II podzieli się również ciekawostkami z prowadzonych przez siebie badań historycznych.