16 marca zapraszamy na pierwsze z cyklu „Spotkanie o sensie”

drukuj
17211820_1273079072767940_8627056035458361606_o

Wydawnictwo Zwierciadlo i Centrum Myśli Jana Pawła II zapraszają 16 marca o godz. 18:00 na pierwsze z cyklu SPOTKANIE O SENSIE.
SPOTKANIA O SENSIE to cykl comiesięcznych spotkań, podczas których będą poruszane tematy związane z sensem życia i śmierci.
W spotkaniach udział wezmą znani dziennikarze, autorzy książek, psychologowie, psychoterapeuci, duchowni, a także podróżnicy i osoby świeckie. Wstęp na spotkania jest wolny.

Podczas pierwszego spotkania porozmawiamy o tym, co oznacza powiedzenie, że śmierć jest nauczycielką życia. Gośćmi spotkania będą:
– Renata Arendt-Dziurdzikowska – dziennikarka, autorka książki „Możesz odejść, bo cię kocham”
– Katarzyna Miller – psycholożka, psychoterapeutka
– dr Michał Łuczewski – socjolog, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II

Śmiertelna choroba lub poważny wypadek to wielcy nauczyciele. Często dużo wcześniej przed chorobą dostrzegamy, że coś w naszym życiu nie gra. Jednak brakuje nam wystarczającego impulsu do zmiany. Pęd życia i nadmiar obowiązków powoduje, że nie znajdujemy przestrzeni, wystarczającej motywacji i siły do tego, żeby przystanąć i coś zmienić. Często wtedy jest już za późno…

Gdy pojawia się choroba, nie trzeba szukać wymówki do zmiany. Dopiero wtedy stajemy przed zwierciadłem naszej duszy i zaczynamy ze sobą rozmawiać, spoglądać prawdzie w oczy. Podejmujemy decyzję o zmianach, które już dawno warto było podjąć. Jak mawiał Platon „Strach jest oczekiwaniem zła”. Kiedy więc podejmujemy decyzję o zmianie, nagle zaczynamy odczuwać wielką ulgę, lekkość i wolność. Wtedy zadajemy sobie pytanie, – czemu tak długo zwlekałam/zwlekałem z podjęciem decyzji o zmianie? Boimy się tego, co nowe. Kurczowo trzymamy się starych przyzwyczajeń, miejsc, ludzi i pomimo tego, że wiemy, że coś umarło w nas samych nie potrafimy się do tego przyznać. Boimy się nieznanego, bo nieznane budzi w nas grozę.

Jan Paweł II w liście skierowanym do młodzieży z całego świata powtórzył słowa wypowiedziane przez samego Jezusa: „Poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli”. Stając w obliczu śmierci widzimy więcej, przyznajemy się do popełnianych w przeszłości błędów, stajemy się bardziej uduchowieni, nabieramy dystansu i zaczynamy być wdzięczni za każdą dobrą rzecz na naszej drodze, za każdy uśmiech, miłe spotkanie, słońce. A każdy dzień traktujemy jakby był ostatnim dniem w naszym życiu. Czy nie można było tak od początku? Tak bez pośpiechu, serdecznie i świadomie? Życie to wielka przygoda, którą warto przeżyć z należytym szacunkiem.

16 marca, godz. 18:00
Centrum Myśli Jana Pawła II
ul. Foksal 11