1 marca przypada 120. rocznica urodzin księdza Jana Ziei

drukuj
ks_Jan_Zieja_plakat

Ks. Jan Zieja urodził się 1 marca 1897 w Ossie, a zmarł 19 października 1991 w Warszawie. Mówiono o nim, że prowadził parafię indywidualną, do której należeli nieprzeciętni poszukujący, często tak jak on buntowniczy wobec zła i cierpienia, charyzmatyczni w poszukiwaniu dobra i prawdy. Doświadczenia nauczyły go patrzeć na wojnę jak na coś niemoralnego, dlatego mottem swojego życia uczynił słowa „Nigdy nie zabijaj nikogo”. Księdzu Ziei niejednego udało się doprowadzić do Boga, a wielu do radykalnej przemiany życia.

Tegoroczne wspomnienie daty urodzenia ks. Jana Ziei jest wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze, w roku 2017 obchodzimy okrągłą, 120. rocznicę tego wydarzenia. Po drugie, współczesny świat wojny i pogorzeliska potrzebuje wzorców – ludzi, którzy w tak trudnych okolicznościach potrafią w sposób radykalny upominać się o godność drugiego człowieka.

Obchody urodzin będą przebiegać w ciszy i modlitwie zgodnie z życzeniem samego bohatera, który pisał: „Wyznam, że nie lubię uczestniczyć we wszelkiego rodzaju zewnętrznych uroczystościach rocznicowych i jubileuszowych, dotyczących ludzi i dzieł ludzkich. Tak głęboko mnie zasmuca fakt, że ludzie tak mało znają osobę, dzieło i naukę Jezusa ubogiego, miłującego a krzyżowanego – że wszelkie wspomnienie czyichś dzieł i dokonań nawet wielkich nie może mnie porwać i cieszyć, zwłaszcza gdy się je wspomina wśród uroczystości zewnętrznych, często hałaśliwych i pompatycznych”.

Dla Centrum Myśli Jana Pawła II ks. Jan Zieja to pierwsza z „Twarzy dialogu”, czyli osób, które swoim życiem oraz wartościami przyczyniły się do urzeczywistniania dialogu i afirmacji godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Po raz pierwszy przypomnieliśmy o ks. Ziei w październiku 2016 roku, kiedy inaugurowaliśmy nasz projekt „Twarze dialogu”.

Zapraszamy do obejrzenia pięknej etiudy filmowej na temat niezwykłej postaci ks. Ziei. Pokaz powstał w ramach projektu „Twarze dialogu” i był wyświetlany w formie mappingu na fasadzie kościoła s. wizytek w Warszawie.

https://www.youtube.com/watch?v=ER2uGku9Ycg